Araç Stoperi Nedir?
Araç Stoperi, otomobillerin park alanlarında durma mesafesini belirlemek amacıyla metal, kauçuk, plastik veya pvc malzemeden üretilen durdurucu materyaldir. Otopark stoperi; teker yaslama direği, otopark araç stoperi, otopark demiri, park demiri, kauçuk stoper gibi farklı isimlerle de bilinir. Otomobil grubunda uzunluğu 180 cm den başlarken, otobüs ve kamyonet grubunda en az 300 cm uzunluğunda park demirleri tercih edilir. Otomobil park alanlarında yüksekliğin en fazla 12 cm olması park demirinin araç altına temasını engeller. Araç yaslama direği doğrudan zemine dübel+vida ile monte edilebileceği gibi, ankrajlı uygulamalar da tercih edilebilir.

Otopark demirlerinin araç aralarında kullanılmaması önerilir. Şerit düzenleme amaçlı kullanılan sonlandırma bariyeri, dar bir park alanı oluşturduğundan teker darbelerine çokca maruz kalır ve çabuk deforme olur. Ayrıca park sonrasında araçtan inen kişiler tarafından fark edilmediğinden yaralanmalara yol açabilir. Bu yüzden şerit bölme amaçlı üretilmiş şerit düzenleme butonlarının tercih edilmesi önerilmektedir. Park stoperi fiyatları üretilen malzeme ve kaliteye göre değişiklik göstermektedir.

Boru Tipi Araç Stoperi
Boru Tipi Araç Stoperi
Boru tipi araç stoperi yaygın olarak kullanılan ve stoper modeller arasında en çok bilinen üründür. Metal profilin bükülmesi veya flanş ayağın kaynak yapılması ile üretilen modellere sahip olan boru tipi stoper, gece/karanlıkta görülmesi amacıyla reflektif folyo ile belirli bölümleri kaplanır. Boru çapı ve borunun metal kalınlığı arttıkça ürünün dayanıklılığı artar.

 

Kauçuk Araç Stoperi
Kauçuk Stoper
Kauçuk stoper, kauçuk malzemeden üretilmiş olup esnek yapısıyla uzun ömürlüdür. Araç tekerlerinin temasına daha esnek mukavemet gösterdiğinden zemine tutunmasını sağlayan vidalara daha az yük biner. Kauçuk stoperler genellikle formunu koruması amacıyla çelik bir şase kullanılarak üretilir. Üzerinde yer alan reflektif bantlar gece/karanlık ortamlarda araç farlarının yansımasıyla stoperlerin görünmesini sağlar.

 

Plastik Araç Stoperi
Plastik Araç Stoperi
Plastik Araç Stoperi plastik malzemeden (PPC, PE) üretilir. Plastik malzemenin ömrü ile doğru orantılı olarak uzun ömürlü olup bakım istemez. Üzerinde yer alan reflektif bantlar gece/karanlık ortamlarda araç farlarının yansımasıyla stoperlerin görünmesini sağlar.

 

Otopark Araç Stoperi İstanbul da en fazla kullanılmaktadır. İkinci sırada ise Otopark Araç Stoperi Ankara ilinde satılmaktadır. Araç trafiğinin bu iki ilde yoğun olması, kapalı ve açık otoparkların fazlalığı otopark stoperi satışını artırmaktadır.

 

Araç Stoperleri kategorisi ürünlerini incelemek için tıklayınız.